INSTYTUT NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Uniwersytet w Siedlcach

NEW VERSION - 2025-04-04 23:19:01

Aktualności

CZAS TRWANIA STUDIÓW
  • 3 lata (uzyskany tytuł: licencjat)

 

OFEROWANE SPECJALNOŚCI:
  • integracja europejska
  • studia wschodnio-europejskie
  • dyplomacja współczesna

 

OPIS KIERUNKU

Studenci kierunku politologia, przyporządkowanego do obszaru nauk społecznych, o ogólnoakademickim profilu kształcenia zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu problematyki społecznej, wiedzy historycznej, prawnej i ekonomicznej oraz uwarunkowań współczesnej polityki. Uczą się dostrzegać jej związki z tradycją europejskiej myśli politycznej i filozoficznej. Ten rodzaj wiedzy i umiejętności traktowany jest jako fundament wykształcenia politologicznego, dlatego cała grupa modułów przedmiotowych kształcenia ogólnego i kierunkowego (nauka o państwie i prawie, nauka o polityce, historia polityczna Polski XX w.) została zaplanowana na I rok studiów. Kolejną, istotną częścią wykształcenia politologicznego jest wiedza teoretyczna o szeroko rozumianych systemach politycznych, międzynarodowych aspektach współczesnej polityki, a także jej doktrynalnych uwarunkowaniach. Ta grupa modułów przedmiotowych kształcenia kierunkowego realizowanych jest na II i III roku studiów i stanowi podstawę kształtowania umiejętności praktycznych. Jest nią znajomość: systemu politycznego RP, mechanizmów rządzących rywalizacją polityczną na poziomie centralnym i lokalnym, zasad współczesnej demokracji, działalności partii politycznych. Wiedza z zakresu teorii i praktyki politycznej służy kształtowaniu zdolności do analizy procesów, zjawisk i faktów politycznych. W trakcie kształcenia studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z takich przedmiotów jak: marketing polityczny, współczesne systemy polityczne, samorząd i polityka lokalna, międzynarodowe stosunki polityczne, integracja europejska, polityka społeczna i gospodarcza, partie polityczne i systemy partyjne. Mają również możliwość odbywania praktyk w organizacjach samorządowych, międzynarodowych, w organizacjach administracji państwowej oraz mediach. Studia na tym kierunku zapewniają absolwentom ogólne humanistyczne wykształcenie, usystematyzowaną wiedzę z zakresu klasycznych przedmiotów politologicznych oraz teoretyczną i praktyczną w obszarze wybranej specjalności. W trakcie studiów studenci nabywają także kompetencje społeczne umożliwiające aktywny udział w życiu publicznym, uczestnictwa w zinstytucjonalizowanych formach aktywności obywatelskiej, komunikowania z otoczeniem, pracy w organizacjach i instytucjach publicznych, świadomość znaczenia profesjonalnych i etycznych postaw w pracy zawodowej i działalności publicznej, szacunku dla odmiennych punktów widzenia, zdolności monitorowania i stosowania procedur ewaluacyjnych w sferze publicznej, kierowania małymi zespołami ludzkimi i pracy w grupie. Absolwenci politologii zostają przygotowani do pełnienia ważnych ról społecznych i wykonywania różnych zawodów. Posiadają także rozwiniętą potrzebę dalszego uzupełniania wiedzy oraz podstawowe umiejętności do prowadzenia działalności naukowej i są przygotowani do podjęcia studiów II stopnia. Efektem ukończenia studiów jest uzyskanie tytułu zawodowego licencjata.

CHARAKTERYSTYKA SPECJALNOŚCI

Absolwent specjalności integracja europejska posiada wiedzę na temat uwarunkowań i procesów politycznych w Europie, koncepcji rozwoju Unii Europejskiej (UE), specyfiki funkcjonowania europejskich systemów ochrony praw człowieka, instytucji i mechanizmów decyzyjnych UE, roli Polski w Europie i UE, sojuszy militarnych w Europie. Nabywa umiejętności prowadzenia negocjacji, analizowania i wyjaśniania mechanizmów funkcjonowania UE, obserwacji i interpretacji procesów zachodzących we współczesnej Europie. Posiada kompetencje społeczne przekazywania wiedzy związanej z procesami integracji europejskiej, dokonywania ocen działań instytucji państwowych i europejskich, pracy w zespole i kierowania małymi zespołami. Absolwent omawianej specjalności jest przygotowany do pracy w instytucjach politycznych, administracji publicznej, organach samorządowych, partiach politycznych, organizacjach pozarządowych, instytucjach międzynarodowych, przedsiębiorstwach, w środkach masowego przekazu zajmujących się różnymi aspektami integracji europejskiej.

Absolwent specjalności studia wschodnioeuropejskie posiada wiedzę na temat uwarunkowań polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państw Europy Wschodniej, wschodniego wymiaru polskiej polityki zagranicznej, procesów transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej, systemów politycznych państw Europy Wschodniej, systemów obronnych państw Europy Wschodnie, pojęć i kategorii z zakresu teorii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, stosunków polsko-rosyjskich, kwestii narodowych i etnicznych w Europie Wschodniej. Nabywa umiejętności analizy polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa Europy Wschodniej, analizowania procesów transformacyjnych w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, dokonywania ocen sytuacji geopolitycznej w regionie, identyfikowania zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa państw regionu. Posiada kompetencje społeczne przekazywania wiedzy związanej z rozwojem stosunków międzynarodowych w Europie Wschodniej, oceniania działań instytucji państwowych i międzynarodowych, pracy w zespole i kierowania małymi zespołami. Posiada kompetencje umożliwiające zatrudnienie zarówno w instytucjach politycznych, organizacjach pozarządowych, jak i w podmiotach gospodarczych zajmujących się współpracą z państwami Europy Wschodniej.

Absolwent specjalności dyplomacja współczesna posiada wiedzę na temat uwarunkowań współczesnej dyplomacji, zna podstawowe kategorie pojęciowe w zakresie dyplomacji i protokołu dyplomatycznego, ewolucji instytucji i działań, zna podstawy prawa międzynarodowego publicznego, teorię stosunków międzynarodowych, problematykę współczesnych konfliktów międzynarodowych. Nabywa umiejętności prowadzenia negocjacji, analizy działań dyplomatycznych, obserwacji procesów zachodzących w środowisku międzynarodowym. Posiada kompetencje społeczne przekazywania wiedzy dotyczącej stosunków międzynarodowych, dokonywania ocen działań instytucji państwowych i międzynarodowych, pracy w zespole. Dysponuje kwalifikacjami niezbędnymi do realizacji zasadniczych zadań w zakresie polityki zagranicznej oraz współpracy międzynarodowej na niższych szczeblach hierarchii stopni dyplomatycznych zarówno w kraju, jak i zagranicą. Potrafi sprawnie poruszać się w środowisku międzynarodowym .

Przyjęty układ treści programowych, a także praktyki zawodowe zmierzają do tego, aby zatrudnienie absolwentów poszczególnych specjalności w wymienionych instytucjach było realne. Absolwent jest przygotowany do samodzielnego, dalszego rozwoju zawodowego.

Warunkiem uruchomienia kierunku studiów lub specjalności jest przyjęcie na nią nie mniej niż 30 osób.