CZAS TRWANIA STUDIÓW
- 2 lata (uzyskany tytuł: magister)
OFEROWANE SPECJALNOŚCI:
- system międzynarodowy
- marketing polityczny
OPIS KIERUNKU
Studia II stopnia na kierunku politologia, przyporządkowanym do obszaru nauk społecznych, o ogólnoakademickim profilu kształcenia adresowane są do absolwentów studiów I stopnia kierunków humanistycznych, społecznych i przyrodniczych oraz wyższych szkół oficerskich i pożarniczych, a także innych uczelni resortowych. Absolwent studiów II stopnia posiada rozszerzoną w stosunku do studiów I stopnia wiedzę dotyczącą funkcjonowania sfery polityki, umożliwiającą rozumienie dynamiki zmian politycznych i strategii decyzyjnych. Absolwent umie analizować postawy i zachowania uczestników procesów politycznych oraz ich wzajemne relacje i interakcje z innymi podmiotami życia społecznego. Dysponuje wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na dokonywanie pogłębionych analiz i syntez procesów zachodzących w życiu publicznym. W trakcie studiów studenci nabywają kompetencje społeczne umożliwiające aktywny udział w życiu politycznym społeczeństwa, zarządzania informacją w sferze publicznej, wykorzystywania technik negocjacyjnych, kierowania zespołami i działania ich składzie, profesjonalnego i etycznego działania. Absolwent tego kierunku uzyskuje przygotowanie do samodzielnej pracy w administracji rządowej i samorządowej, organach partii politycznych, organizacjach gospodarczych i społecznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych. Powinien mieć ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz być przygotowany do podjęcia pracy badawczej. Efektem ukończenia studiów jest uzyskanie tytułu zawodowego magistra.
CHARAKTERYSTYKA SPECJALNOŚCI
- system międzynarodowy – specjalność ta obejmuje podstawy teorii polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych, problematykę międzynarodowych stosunków wojskowych i kulturalnych, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. W ramach specjalności studenci poznają zagadnienia funkcjonowania organizacji międzynarodowych oraz negocjacji międzynarodowych. W ramach przedmiotów fakultatywnych studia zostają rozszerzone o problematykę dotyczącą miejsca Polski w polityce globalnej, wojen i konfliktów międzynarodowych oraz problemów społecznych i gospodarczych XXI wieku. W trakcie studiów studenci nabywają umiejętności korzystania z metod i technik badawczych w badaniu systemów międzynarodowych i stosunków międzynarodowych, opisywania i oceniania stosunków międzynarodowych, dokonywania analizy współczesnych wojen i konfliktów, działalności organizacji międzynarodowych i polskiej polityki zagranicznej. Rozwijane są także kompetencje społeczne udziału w życiu politycznym i kontaktach międzynarodowych, pracy w instytucjach działających w obszarze współpracy międzynarodowej, działania w zespole. Ukończenie tej specjalności umożliwi znalezienie zatrudnienia w instytucjach polityki zagranicznej i współpracy międzynarodowej, w instytucjach bezpośrednio związanych z jej agendami, w przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych, a także w organach partii politycznych, administracji państwowej i samorządowej;
- marketing polityczny – absolwent tej specjalności powinien posiadać wiedzę z zakresu komunikowania publicznego i marketingu politycznego, ze szczególnym uwzględnieniem zasad kreowania wizerunku polityka, sposobu prowadzenia kampanii wyborczych, podstawowych problemów z zakresu psychologii polityki, reklamy politycznej i funkcjonowania mediów masowych. Powinien posiadać umiejętności związane z analizowaniem rynku politycznego, tworzenia komitetów wyborczych, rejestracją kandydatów, przygotowaniem materiałów wyborczych, zasadami przygotowania narad i spotkań. Nabywa także kompetencje społeczne podejmowania decyzji dotyczących udziału w życiu politycznym, asertywnych zachowań w kontaktach społecznych, komunikowania interpersonalnego, rozwiązywania konfliktów. Obszary zawodowej aktywności absolwentów to: kampanie wyborcze, partie polityczne, organizacje społeczne, organy aparatu państwa i samorządu terytorialnego, media, organizacje gospodarcze, duży biznes, tworzenie własnych firm konsultingu politycznego.
Warunkiem uruchomienia kierunku studiów lub specjalności jest przyjęcie na nią nie mniej niż 30 osób.