INSTYTUT NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Uniwersytet w Siedlcach

NEW VERSION - 2025-04-08 05:09:36

Aktualności

 

Wyjazd SKNBN do Dowództwa
Garnizonu Warszawa
i Muzeum Wojska Polskiego

 

W dniu 28 listopada 2013 roku Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego działające w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Wydziału Humanistycznego zrealizował wraz z opiekunami dr Małgorzatą Lipińską-Rzeszutek i dr. Pawłem Żarkowskim, wyjazd studyjny do Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Wizyta pozwoliła na osiągnięcie zakładanego celu, jakim było spotkanie z  przedstawicielami DGW oraz zorganizowanie panelu dyskusyjnego w siedzibie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W pierwszej części wizyty studenci SKNBN, odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Honorowe przywództwo nad gośćmi objął Pan mł. chor. sztab. Arkadiusz Apriasz, który zapoznał studentów z historią tego symbolicznego miejsca, będącego niezwykle ważnym dla tożsamości narodowej Polaków – imperatyw heroicznego bohaterstwa i poświęceń walczących o wolną Polskę nieznanych żołnierzy. W tym szczególnym miejscu hołd poległym obrońcom składają przywódcy państw, ambasadorowie, mężowie stanu oraz goście z całego świata.

Kolejnym istotnym etapem była wizyta w Sali Tradycji im. gen. broni Henryka Minkiewicza Dowództwa Garnizonu Warszawa. W miejscu tym zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, materiałów informacyjnych i fotografii nawiązujących do dziejów wojskowej władzy w stolicy. Osobą odpowiedzialną za zaprezentowanie aspektów teoretycznych uzupełnionych przykładami praktycznymi był Pan Adam Stasiński, który w sposób kompleksowy zaprezentował historię zespołu architektoniczno-pałacowego tzw. Osi Saskiej i jej najważniejszych obiektów: Pałacu Saskiego, Placu Marszałka J. Piłsudskiego, Grobu Nieznanego Żołnierza i słynnego „Domu bez kantów”, czyli dzisiaj siedzibę DGW. Kwintesencją i wydarzeniem niecodziennym, było udostępnienie studentom ksiąg pamiątkowych z wpisami wizyt takich osobistości, jak Barack Obama, George Bush, Królowa Elżbieta II, książę Filip, Jan Paweł II czy Benedykt XVI.

Trzecim punktem w trakcie pobytu w DGW było zorganizowanie wykładu i panelu dyskusyjnego nt. „Rola i zadania Dowództwa Garnizonu Warszawa na rzecz ochrony instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego”, który poprowadził i moderował Pan mjr Marek Maciejewski. Podsumowanie studyjnego wyjazdu dokonało się w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie nasi studenci zapoznali się ekspozycjami, która są zwieńczeniem materialnego i duchowego dorobku wojskowego naszej ojczyzny.

Zarówno Grób Nieznanego Żołnierza jak i Muzeum Wojska Polskiego to miejsca, które z pewnością warto, a nawet powinno się odwiedzić. Przypominają one o bogatym dziedzictwie narodowym Polaków, wzmacniają poczucie przynależności do narodu, a nade wszystko skłanianą do refleksji i zadumy nad losem walczących pokoleń o wolną i niepodległą Polskę. Pobyt członków Koła Bezpieczeństwa Narodowego w Dowództwie Garnizonu Warszawa, przyczynił się do promocji Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w środowisku wojskowym oraz pozwolił zawiązać ciekawą współpracę, która w przyszłości zaowocuje ciekawymi inicjatywami naukowymi.