INSTYTUT NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Uniwersytet w Siedlcach

NEW VERSION - 2025-04-05 02:51:12

Aktualności

Operacja ISAF. Działania Polskiego Kontyngentu

Wojskowego w Afganistanie

( 2002-2014)

27 maja 2014 r w gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach przy ul Żytniej 39, z inicjatywy dr Włodzimierza Nowaka oraz przy współudziale Studenckiego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego działającego przy Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa, odbyło się spotkanie z Panem płk. Zbigniewem Ząbkiem z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych na temat: Operacja ISAF. Działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (2002-2004). W spotkaniu udział wziął Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji Pan Wojciech Adam Penkalski, Prorektor ds. rozwoju UPH Pan prof. dr hab. Zbigniew Karczmarzyk (powitał naszego gościa), wykładowcy i licznie przybyli studenci.

           Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia związane z historią i kulturą Afganistanu, a przede wszystkim z genezą i przebiegiem operacji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (International Security Assistance Forces – ISAF) oraz zadaniami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w tym kraju. Jak mówił płk Ząbek- działania militarne mają wpływ w utrzymaniu bezpieczeństwa, ale same nie są receptą na sukces w Afganistanie. Dlatego obok walki z talibami i Al-Kaidą, postanowiono realizować współpracę cywilno-wojskową (CIMIC).

Natomiast w zakresie działania polskich pododdziałów w Islamskiej Republice Afganistanu leży przede wszystkim pomoc w odbudowie kraju oraz wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa i odbudowie infrastruktury cywilnej. Płk Ząbek podkreślał o korzyściach płynących z zaangażowania Polski w operację ISAF, takich jak: zmiana świadomości dowódców i żołnierzy, doskonalenie procedur taktycznych oraz modernizacyjny postęp w wyposażeniu i uzbrojeniu naszych pododdziałów.

Od 21 listopada 2009 r. operacja ISAF przybrała charakter szkoleniowy, nakierowana jest na usprawnianie i szkolenie Afgańskich Państwowych Sił Bezpieczeństwa, wsparcie Afgańskiej Armii Państwowej, w reformach instytucjonalnych i reforma Afgańskiej Policji Państwowej, do skutecznego przeciwstawiania się rebeliantom.

Aktualnie operacja ISAF ma charakter logistyczny. Trwają przygotowania do wycofania wojsk NATO z Afganistanu.

            W godzinach popołudniowych, uczestnicy spotkania udali się do jednostki wojskowej w Siedlcach, przy ul. Składowej - niegdyś była to dyslokacja 1. Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, dziś miejsce stacjonowania 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Była świetna okazja do zapoznania się ze sprzętem wojskowym oraz z historią i tradycją jednostki. W dalszej części zajęć, studentom została przedstawiona prezentacja: Obrona przeciwlotnicza w garnizonie Siedlce, a polska tarcza antyrakietowa. Tematyka prezentacji dotyczyła istoty obrony przeciwlotniczej, a także zadań oraz elementów systemu OPL w kontekście planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce. Jest to niewątpliwie najdroższy i najtrudniejszy do zrealizowania program dla kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej na przyszłe lata.. Zwieńczeniem całodniowych zajęć, był obiad w wojskowej stołówce w postaci tradycyjnej żołnierskiej grochówki.