INSTYTUT NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Uniwersytet w Siedlcach

NEW VERSION - 2025-04-14 21:56:38

Aktualności

III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Polska-Rosja"

 

12

W dniach 20-21 października 2016 roku w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach miała miejsce III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Polska-Rosja”. Zorganizowana została z inicjatywy Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego była dr Malina Kaszuba, od września 2016 roku Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa UPH w Siedlcach. Omawiane spotkanie było już trzecim z cyklu międzynarodowych konferencji naukowych "Polska-Rosja”. Pierwsze miało miejsce w 2014 roku i było poświęcone stosunkom sąsiedzkim – badacze z Polski i zagranicy podjęli się analizy ich stanu obecnego oraz perspektyw. Drugie odbyło się w 2015 roku i dotyczyło polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej oraz jej implikacji dla Polski.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była percepcja współczesnych wyzwań, kryzysów i konfliktów międzynarodowych. W dynamicznym środowisku współczesnego bezpieczeństwa międzynarodowego odbiór, rozumienie i wyjaśnienie wyzwań, kryzysów i konfliktów może zostać uwikłane w retorykę dyskursu medialnego, stąd niezbędna jest rzetelna refleksja naukowa nad nimi. Co więcej, debata naukowa nie jest uwikłana politycznie a uniwersytet jest miejscem swobody wypowiedzi i wymiany poglądów.

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w trakcie obrad gościł Jego Ekscelencję Sergeya Vadimovicha Andreeva, Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Nie była to pierwsza wizyta JE Ambasadora w UPH w Siedlcach – był gościem ubiegłorocznej edycji. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce, Pana Wojciecha Kudelskiego. Patronat medialny objęły natomiast TV Wschód oraz Tygodnik Siedlecki.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele zarówno polskich, jak i zagranicznych ośrodków naukowych. Chęć udziału zgłosili zagraniczni uczeni między innymi z Uniwersytetu Międzynarodowego w Moskwie, Smoleńskiego Uniwersytetu Państwowego, Narodowego Uniwersytetu w Rydze, Uniwersytetu w Charkowie, Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej, Smoleńskiego Uniwersytetu Medycznego, Tambowskiego Uniwersytetu Państwowego, Syberyjskiego Uniwersytetu Państwowego, Uniwersytetu Stradynia w Rydze Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej czy Szkoły Średniej nr 22 w Tambowie. Polskie ośrodki reprezentowali przedstawiciele: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechniki Rzeszowskiej, Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, jak również I Brygady Pancernej i Stowarzyszenia Współpracy Polska-Rosja oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, gospodarza przedsięwzięcia.

Pełen tekst sprawozdania dostępny jest tutaj.