W dniach 7-9 kwietnia odbyła się Konferencja Naukowa „EPIMILITARIS”, powstała dzięki współpracy wielu instytucji zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń CBRNE (chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i materiałów wybuchowych). Od początku konferencja łączy wysoki poziom merytoryczny z praktycznym podejściem do problematyki, czerpiąc z doświadczeń ekspertów – zarówno ze służb mundurowych, jak i instytucji cywilnych. Stała się ważną platformą wymiany wiedzy w zakresie medycyny pola walki, epidemiologii, zarządzania kryzysowego i przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE. Wypracowane podczas niej rekomendacje wpłynęły na rozwój procedur i praktyk w różnych sektorach bezpieczeństwa.
W dniach 4–6.04.2025 roku reprezentacja siatkarek prowadzona przez trenera Roberta Kupisza przystąpiła do rozgrywek w ramach Akademickich Mistrzostw Polski.
Siatkarki uczestniczyły w jednym z czterech półfinałów eliminacyjnych do wielkiego finału akademickich rozgrywek. Podczas trzydniowego turnieju studentki Uniwersytetu rywalizowały z 15 reprezentacjami z województw: podlaskiego, łódzkiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Rozgrywki odbywały się w 4 grupach po 4 drużyny.
Wszystkie mecze grupowe nasze siatkarki wygrały nie tracąc żadnego seta:
AZS UNIWERSYTET W SIEDLCACH – AZS SGH Warszawa 2:0
AZS UNIWERSYTET W SIEDLCACH – AZS UNIWERSYTET SWPS 2:0
AZS UNIWERSYTET W SIEDLCACH – AZS UNIWERSYTET MEDYCZNY ŁÓDŹ 2:0
Wygrywając swoją grupę dziewczęta zagrały w półfinale z drużyną AZS Uniwersytetu Warszawskiego, który pokonały wygrywając 2:0.
To zwycięstwo zagwarantowało im walkę o złoty medal z zespołem AZS Vistula Warszawa (2:0).
Siatkarki wygrywając ten turniej awansują do wielkiego finału Akademickich Mistrzostw Polski, który odbędzie się 1–4.05.2025 w Opolu.
Trzy nasze reprezentantki otrzymały indywidualne nagrody dla najlepszych zawodniczek turnieju (Zofia Ejsmont, Karolina Hochołowska, Weronika Dutkiewicz). Zofia Ejsmont zdobyła tytuł najlepszej zawodniczki turnieju.
W rozgrywkach półfinałowych uczestniczyły reprezentacje żeńskie z 64 uczelni z całej Polski, rywalizując w 4 strefach. Współzawodnictwo odbywało się równocześnie.
Uniwersytet w Siedlcach gości w swoich murach prof. Mukhtarbeka Madalieva, prorektora ds. rozwoju języka państwowego Międzynarodowego Uniwersytetu w Kirgistanie (IUK) - konsorcjum akademickiego z siedzibą w stolicy Kirgistanu, Biszkeku. Obie uczelnie współpracują ze sobą na mocy umowy bilateralnej zawartej w lipcu 2024 r. Wizyta przedstawiciela kirgiskiego uniwersytetu jest pokłosiem tego porozumienia. Prorektor Mukhtarbeka Madalieva w roli profesora wizytującego prowadzi zajęcia dla studentów Wydziału Nauk Społecznych. 3 kwietnia 2025 r. spotkał się z prof. Zbigniewem Karczmarzykiem, prorektorem ds. nauki UwS, któremu towarzyszyli prof. dr hab. Jacek Zieliński oraz dr Marlena Drygiel-Bielińska, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie. W trakcie spotkania rozmawiano o systemie szkolnictwa wyższego w Kirgistanie i dalszych możliwościach ścisłej współpracy pomiędzy uczelniami w zakresie podwójnych dyplomów, wzajemnej mobilności studentów i pracowników oraz realizacji wspólnych projektów międzynarodowych.
27 marca (czwartek) odbył się kolejny cykl wykładów otwartych. Tym razem wykłady poprowadzili:
dr Damian Jarnicki - „Bezpieczeństwo informacyjne jednostki w relacjach interpersonalnych”, 08:00-09:00;
dr Renata Tarasiuk – „Dlaczego terroryści i mafiosi zostali wypuszczeni z więzień? Casus Republiki Włoskiej”, 09:00-10:00;
prof. dr hab. Andrzej Glen - „Myślenie, język i interpretacja w naukach o bezpieczeństwie”, 10:00-11:00.