W dniach 5-6 grudnia pracownik naszego Instytutu dr hab. Paweł Szmitkowski wziął udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Instytut Studiów Strategicznych oraz Fundację Adenauera. Konferencja nosiła tytuł „Protecting our citizens. Comparative insights into European civil defence systems”. Profsor Szmitkowski wygłosił referat p.t. „Education in action: Preparing Polish Society for Contemporary Security Landscape”. Konferencja była ciekawym forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej między polskimi ośrodkami naukowymi a przedstawicielami uczelni i instytucji z Niemiec, Holandii, Szwecji i Norwegii.
W dniach 5-6 grudnia pracownik naszego Instytutu dr hab. Paweł Szmitkowskiprzeprowadził szkolenie obronne skierowane do pracowników Sądu Okręgowego w Siedlcach oraz podległych mu sądów rejonowych. Polegało ono na za przeprowadzeniu autorskiego wykładu oraz gry decyzyjnej z zakresu pozamilitarnych przygotowań obronnych. Celem szkolenia było doskonalenie kadry kierowniczej SO i podległych sądów rejonowych oraz pracowników wykonujących zadania obronne w wykonywaniu zadań z zakresu obronności i zarządzania kryzysowego. Zgrywanie funkcjonowania systemu stałych dyżurów w SO i podległych sądach rejonowych.
Dr Marlena Drygiel -Bielińska i dr Marta Sara Stempień w dniach 10-11 grudnia br. uczestniczyły w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej Dylematy współczesnej obronności i bezpieczeństwa. Instytut Nauk o Bezpieczństwie był jednym ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia. Konferencja była miejscem debaty oraz integracji środowiska naukowego w dążeniu do wypracowania wspólnych poglądów na temat zdolności państw i regionów do przeciwstawiania się występującym kaskadowo zagrożeniom, które w ostatnich latach przyjmowały formę pandemii COVID-19, a następnie wojny w Ukrainie oraz coraz bardziej niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie prowadzących do globalnego kryzysu politycznego i ekonomicznego. Dążenia te ukierunkowane są na budowanie pożądanego stanu bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz pozostałej części Europy jak również innych państw i regionów świata. Podejmowana problematyka rozpatrywana będzie szeroko, w oparciu o prezentację wyników badań naukowych dotyczących uwarunkowań geopolitycznych, militarnych oraz pozamilitarnych, przedstawianych w kontekście politycznym, społecznym, ekonomicznym, ekologicznym, prawnym i organizacyjnym.