INSTYTUT NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Uniwersytet w Siedlcach

NEW VERSION - 2025-05-23 20:46:28

Aktualności

IMG-20250513-WA0035.jpgW dniach 7–8 maja 2025 roku członkowie Koła Naukowego Kryminologii i Kryminalistyki oraz Koła Naukowego Bezpieczeństwa uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na Pomorze. Celem wyprawy było połączenie wiedzy teoretycznej z praktycznym doświadczeniem w zakresie kryminologii, kryminalistyki oraz nauk o bezpieczeństwie.

Dzień pierwszy – nauka przez praktykę. Pierwszym punktem programu była wizyta na Akademii Finansów i Biznesu Vistula Filia w Gdańsku, gdzie odbyły się specjalistyczne warsztaty z daktyloskopii. Studenci mieli okazję pracować z materiałem dowodowym, badać odciski palców i analizować ślady pod okiem ekspertów. Kolejnym elementem dnia były zajęcia z zakresu steganografii – sztuki ukrywania informacji w obrazach i danych cyfrowych. Uczestnicy warsztatów poznali praktyczne zastosowania tych technik, często wykorzystywanych w działalności służb specjalnych i cyberbezpieczeństwie. Następnie grupa udała się na Gdański Uniwersytet Medyczny, gdzie odbył się pasjonujący wykład poświęcony postaciom femmes fatales – kobietom, które dopuściły się zbrodni – oraz analizie najgłośniejszych przypadków zabójstw w województwie pomorskim. Prezentacja, poparta przykładami z praktyki kryminalistycznej, spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów. Dzień zakończyło zwiedzanie historycznego Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem krypty czaszek – miejsca pełnego refleksji nad historią, przemijaniem i naturą ludzkich działań.

Dzień drugi – integracja i wymiana doświadczeń. Drugi dzień wyjazdu upłynął pod znakiem integracji i wypoczynku. Uczestnicy udali się do Sopotu, gdzie spacerowali po słynnym molo, podziwiali nadmorską panoramę i dzielili się wrażeniami z poprzedniego dnia. Tego rodzaju momenty są nie mniej ważne niż część edukacyjna – sprzyjają budowaniu więzi w środowisku akademickim i rozwijaniu współpracy między członkami kół naukowych. Całość programu merytorycznego została przygotowana i poprowadzona przez dr Andrzeja Gawlińskiego – zaproszonego specjalistę z zakresu kryminologii i kryminalistyki, którego wiedza, doświadczenie i zaangażowanie wywarły duże wrażenie na uczestnikach. Wyjazd nie mógłby się odbyć bez wsparcia opiekunów z naszej uczelni, którym serdecznie dziękujemy za opiekę, organizację i obecność:

dr Agnieszka Araucz-Boruc – Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych,

dr Marlena Drygiel-Bielińska – Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie,

dr hab. Norbert Malec – opiekun Koła Naukowego Kryminologii i Kryminalistyki,

dr Sylwia Zakrzewska – opiekun Koła Naukowego Bezpieczeństwa.

Wyjazd pozostawił uczestników z nową porcją wiedzy, cennym doświadczeniem i inspiracją do dalszego rozwoju naukowego. Była to również doskonała okazja do pokazania, jak nauka wychodzi poza mury uczelni – prosto w życie.

nagrody_bezpieczenstwo_24.jpg

W dniach 24-25 kwietnia 2054 r. w Uniwersytecie w Siedlcach odbyły się XIII Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczno-Dydaktyczne w Naukach o Bezpieczeństwie nt. Bezpieczeństwo podmiotów w warunkach transformacji cyfrowej. Organizatorem Warsztatów był Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach. W roli gospodarzy konferencji wystąpili JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina – przewodniczący Komitetu Naukowego, który dokonał uroczystego otwarcia wydarzenia, dr hab. Stanisław Topolewski, prof. uczelni – dziekan Wydziału Nauk Społecznych oraz dr hab. Krzysztof Drabik, prof. uczelni – dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie.

mgr Adrian Dróżdż

W dniach 12-14 maja 2025 r. mgr Adriana Dróżdż uczestniczyła w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „What Future for the Concept of Borderless Europe? Perspectives of Border Policies and Territorial Cooperation in an Age of Multiple Crises”, zorganizowanej przez Narodowy Uniwersytet Służby Publicznej w Budapeszcie we współpracy z Central European Service for Cross-border Initiatives (CESCI) i The Transfrontier Euro-Institut Network (TEIN).

IMG_5269.jpegNasze siatkarki po zaciętej rywalizacji zajęły 6. miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w Piłce Siatkowej Kobiet. Serdecznie gratulujemy i zyczymy kolejnych sportowych sukcesów!

Zdjęcia: Facebook Centrum Sportu i Reakreacji UwS

Podkategorie