Wraz z Polskim Towarzystwem Filozoficznym oddział w Siedlcach zapraszamy do udziału w debacie na temat sztucznej inteligencji. Wprowadzenie do dyskusji wygłosi wykładowca naszego Instytutu dr Łukasz Święcicki.
Debata sprowokowana jest ostatnimi postępami w rozwoju sztucznej inteligencji, której najbardziej znanym przykładem jest ChatGPT. Jego pojawienie się na nowo ożywiło dyskusje dotyczące rozwoju technologii stając się okazją do przypomnienia prognoz przyszłości formułowanych w literaturze naukowej, literaturze pięknej i kinie. W rozmaitych wizjach przyszłości sztuczna inteligencja najczęściej przedstawiana jest w czarnych barwach jako zagrożenie dla wolności, a nawet przetrwania ludzkości. Czy obawiając się sztucznej inteligencji stajemy się neoluddystami XXI wieku (na wzór tych, którzy niegdyś niszczyli maszyny u zarania epoki przemysłowej)? Czy może jednak rozwój sztucznej inteligencji jest czymś więcej niż pojawieniem się nowej technologii i niesie ze sobą zasadniczą zmianę jakościową, która stanie się nieodwracalna? Czy w świecie z dominującą rolą sztucznej inteligencji ludzie będą jeszcze potrzebni?

26 kwietnia 2023 (środa), godz. 16:00

Wydział Nauk Społecznych (ul. Żytnia 39), sala 1.8