1.JPGW dniu 18 maja 2023 roku w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Bezpieczeństwo informacyjne” na temat: „Współczesne zagrożenia informacyjne” zorganizowana przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Do współorganizacji włączyły się następujące podmioty: Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Bezpieczeństwa i Obronności Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Instytut Nauk Społecznych Akademii Katolickiej w Warszawie, Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Nauk o Wychowaniu Akademii Ignatianum w Krakowie, Katedra Polityki Bezpieczeństwa Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON w Krakowie, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Polskie Towarzystwo Nauk o Bezpieczeństwie, Polskie Towarzystwo Cyfrowe. Wydarzenie patronatem objął Pan Jacek Siewiera – Sekretarz Stanu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Najwyższej Izby Kontroli, Urzędu m. st. Warszawy, Komendy Stołecznej Policji oraz administracji samorządowej.

Obrady otworzył dr hab. Stanisław Topolewski, prof. uczelni – Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie UPH w Siedlcach wraz z mgr. Maksymilianem Sokół-Potockim – Zastępcą Dyrektora CBW ds. Informacji Naukowej i Opracowań Zbiorów. Rozważania, analizy i dyskusje skoncentrowano wokół następujących obszarów tematycznych: teoretycznych aspektów definiowania i klasyfikacji zagrożeń w sferze informacyjnej; prawnych oraz instytucjonalno-organizacyjnych aspektów przeciwdziałania zagrożeniom informacyjnym; przestępczości w sferze informacyjnej; międzynarodowego wymiaru zagrożeń informacyjnych; dezinformacji i manipulacji jako szczególnym rodzajom zagrożeń informacyjnych oraz edukacji w zakresie rozpoznawania i zwalczania zagrożeń informacyjnych. Wygłoszono 40 referatów, podzielonych na pięć paneli tematycznych. Prelegenci afiliowali ośrodki akademickie z całej Polski, a mianowicie: Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademię Sztuki Wojennej, Akademię Marynarki Wojennej, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademię Pomorską w Słupsku, Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Akademię Ignatianum w Krakowie, Akademię Katolicką w Warszawie – Collegium Bobolanum, Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – filię Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych w Łomży. Głos ekspercki zabrali także przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Intencją organizatorów było, aby podjęte w trakcie konferencji problemy, stanowiły nie tylko źródło poznania, ale także impuls do refleksji nad właściwym postrzeganiem znaczenia i zasięgu zagrożeń informacyjnych oraz dostarczyły propozycji działań na rzecz skutecznego ich zwalczania.
Podczas konferencji przyjaciele i współpracownicy wręczyli dr. hab. Stanisławowi Topolewskiemu, prof. uczelni pamiątkę okolicznościową z okazji jubileuszu 60. urodzin.
Kolejną, dziewiątą edycję konferencji zaplanowano na maj przyszłego roku.

dr Daria Krzewniak

3B.JPG