W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. w Uniwersytecie w Siedlcach odbyła się Konferencja Naukowa z cyklu „XII Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczno-Dydaktyczne w Naukach o Bezpieczeństwie” nt. Bezpieczeństwo jednostki, społeczeństwa, państwa wobec środowiska aktualnych wyzwań, zagrożeń i niepewności. Konteksty poznawcze i pragmatyczne.Organizatorem Warsztatów był Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach.
Przedsięwzięcie współorganizowało jedenaście podmiotów: Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej; Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Uniwersytetu Warszawskiego „Tożsamość-Dialog-Bezpieczeństwo”; Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej; Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej; Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie; Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Akademii Pożarniczej w Warszawie; Instytutu Bezpieczeństwa i Socjologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku; Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej; Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON w Krakowie oraz Polskiego Towarzystwo Nauk o Bezpieczeństwie z siedzibą w Siedlcach.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina, wyrażając jednocześnie nadzieję, że obrady będą sprzyjały wymianie poglądów. Następnie dr hab. Stanisław Topolewski, prof. uczelni – dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie powitał osoby przybyłe na obrady, natomiast dr hab. Krzysztof Drabik, prof. uczelni – podziękował współpracownikom za trud włożony w przygotowanie konferencji.
Dwudniowe obrady prowadzone w czterech panelach, podczas których referaty wygłosiło łącznie 38 prelegentów reprezentujących 13 uczelni wyższych, wyspecjalizowaną służbę oraz oświatę zakończył podsumowaniem prof. dr hab. Andrzej Glen. Pan Profesor zwrócił uwagę na liczbę prelegentów i przekazane treści w referatach, których wzajemne przenikanie pozwoliło na osiągnięcie założonego celu konferencji.
dr Maryla Fałdowska