Prof. Rajchel 111 lipca br. dr. hab. Janowi Rajchelowi prof. uczelni powierzono pełnienie obowiązków prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Janowi Rajchelowi. Akt powierzenia funkcji został dziś wręczony nowemu p.o. prezesa RARS przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) dba o zapewnienie strategicznych rezerw produktów żywnościowych, medycznych i technicznych oraz zapasów paliw nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim na wypadek konfliktu zbrojnego, zagrożenia zdrowia publicznego, klęski żywiołowej lub innej sytuacji kryzysowej.

Gen. bryg. rez. pil. dr hab. inż. Jan Rajchel prof. uczelni jest związany z Uniwersytetem w Siedlcach od 2016 r. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej i pilotem klasy mistrzowskiej. W 1994 r. ukończył studia w Akademii Obrony Narodowej na kierunku Wojsk Lotniczych. W 1998 r. w Akademii Obrony Narodowej uzyskał stopień naukowy doktora nauk wojskowych. W 2003 r. ukończył studia podyplomowe Zarządzanie Lotnictwem.

W 2007 r. skierowany do Dowództwa Sił Powietrznych, gdzie został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa Wojsk Lotniczych. W latach 2007–2016 był rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce na UMCS w Lublinie.

Odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Lotniczym Krzyżem Zasługi, a także medalami resortowymi, tytułem i odznaką Zasłużony Żołnierz RP oraz tytułem honorowym Zasłużony Pilot Wojskowy.

Prof.Rajchel 2

Prof.Rajchel 3