W dniach 24-25 kwietnia 2054 r. w Uniwersytecie w Siedlcach odbyły się XIII Ogólnopolskie Warsztaty Metodologiczno-Dydaktyczne w Naukach o Bezpieczeństwie nt. Bezpieczeństwo podmiotów w warunkach transformacji cyfrowej. Organizatorem Warsztatów był Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach. W roli gospodarzy konferencji wystąpili JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina – przewodniczący Komitetu Naukowego, który dokonał uroczystego otwarcia wydarzenia, dr hab. Stanisław Topolewski, prof. uczelni – dziekan Wydziału Nauk Społecznych oraz dr hab. Krzysztof Drabik, prof. uczelni – dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie.
Dwudniowe obrady, w których uczestniczyło blisko 80 osób, rozpoczęły się sesją plenarną, której centralnym punktem była debata naukowa na temat roli człowieka, społeczeństwa i państwa w obliczu wyzwań, ryzyk i zagrożeń cyfrowej transformacji. Dyskusji przewodniczył prof. dr hab. Bernard Wiśniewski, zaś jej uczestnikami byli: prof. Iurii Sheviakov – dyrektor Instytutu Lotnictwa Cywilnego im. Iwana Kożeduba Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych, dr hab. Jerzy Kosiński, prof. uczelni – dyrektor Morskiego Centrum Bezpieczeństwa Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz dr hab. inż. Robert Białoskórski, prof. uczelni, reprezentujący Instytut Nauk o Bezpieczeństwie UwS. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tej części konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=L8exH6xcr5I.
Następnie obrady toczyły się w pięciu równoległych panelach tematycznych, podczas których referaty wygłosiło łącznie 59 prelegentów reprezentujących uczelnie, centra i towarzystwa naukowe oraz wyspecjalizowaną służbę. Poruszono w nich zagadnienia m.in. filozofii bezpieczeństwa, cyberprzestępczości, sztucznej inteligencji, transformacji infrastruktury krytycznej, odpowiedzialności w systemach autonomicznych, manipulacji informacyjnej, pedagogiki bezpieczeństwa oraz ochrony praw człowieka w warunkach wojny informacyjnej i cybernetycznej. Wśród uczestników konferencji gościliśmy również przedstawicieli instytucji ukraińskich, w tym Sił Zbrojnych Ukrainy, Instytutu Lotnictwa Cywilnego im. Iwana Kożeduba Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych oraz Krajowego Stowarzyszenia Ukraińskiego Przemysłu Obronnego. Prelegenci zaprezentowali doświadczenia i refleksje związane z funkcjonowaniem systemów bezpieczeństwa oraz ochrony praw człowieka w warunkach trwającej wojny w Ukrainie. Organizatorzy z uznaniem i wdzięcznością odnotowali fakt, iż ukraińscy partnerzy znaleźli czas i przestrzeń, by podzielić się wiedzą, wynikami badań i refleksjami naukowymi. Obecność zagranicznych gości nie tylko wzbogaciła wspólne dyskusje, ale również stanowiła poruszający symbol niezłomności ducha akademickiego oraz znaczenia międzynarodowej współpracy w czasach próby.
Co więcej, podczas Warsztatów odbyło się wręczenie nagród w konkursie na najlepszą monografię i artykuł naukowy, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Nauk o Bezpieczeństwie. Był to dodatkowy element integrujący środowisko akademickie i eksperckie.
W trakcie obrad padało wiele pytań, na które prelegenci z chęcią odpowiadali. Po ostatniej wymianie zdań i spostrzeżeń uczestników dr hab. Krzyztof Drabik, prof. uczelni podsumował konferencję i skierował do wszystkich podziękowania za udział w tym przedsięwzięciu, dokonując tym samym uroczystego zamknięcia obrad. Całą konferencję można uznać za nad wyraz udaną.
dr Joanna Kufel-Orłowska