Zebranie pracowników INSiB
28 września 2016 r. w sali posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego odbyło się zebranie pracowników Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa (INSiB). Prowadził je dyrektor INSiB dr hab. Mariusz Kubiak, prof. UPH wraz ze swoim zastępcą, dr Maliną Kaszubą.
Dyrektor Instytutu rozpoczął zebranie od gratulacji złożonych na ręce prof. nadzw. dr. hab. Mirosława Minkiny w związku z jego nominacją na prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPH w Siedlcach. Serdecznie pogratulował również dziekanowi Wydziału Humanistycznego prof. dr. hab. Stanisławowi Jaczyńskiemu, który 27 września 2016 r. odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nominację profesorską. Gratulacje z okazji awansu złożył również dr. Beacie Gałek, pełniącej obecnie funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Humanistycznego.
Następnie w serdecznych słowach podziękował za wieloletnią pracę dydaktyczno-naukową w INSiB i UPH dr. Aldonie Trzpil i dr. Ewie Zgolińskiej. Obie panie, zasłużone nauczycielki akademickie, 1 października 2016 r. przeszły na emeryturę. Żegnanym współpracownicom zostały wręczone kwiaty oraz upominki.
W dalszej części zebrania dyrektor INSiB przedstawił sylwetki obecnych na zebraniu profesorów, którzy od nowego roku akademickiego rozpoczęli pracę w Instytucie. Są to: prof. dr hab. Andrzej Glen, gen. rez. dr hab. Jan Rajchel, dr hab. Eugeniusz Cieślak oraz dr hab. Andrzej Czupryński.
W dalszej części zebrania omówione zostały sprawy naukowe, związane m.in. z pozyskiwaniem grantów oraz odbywaniem staży zagranicznych przez pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów i doktorantów. Poruszona została kwestia organizacji i przebiegu studiów doktoranckich oraz potrzeba zintensyfikowania wysiłków na rzecz dalszego rozwoju Instytutu, między innymi zwiększenia aktywności w zakresie opracowywania publikacji naukowych, a zwłaszcza monografii.
Zastępca dyrektora INSiB omówiła wyniki tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne oraz podyplomowe oraz zasygnalizowała konieczność terminowego zgłaszania planowanych w przyszłym roku w Instytucie konferencji naukowych i seminariów. Ponadto zrelacjonowała udział INSiB w różnego rodzaju przedsięwzięciach z zakresu współpracy międzyuczelnianej oraz promocyjnej. W trakcie posiedzenia głos także zabierali profesorowie UPH. Prof. nadzw. dr hab. Jacek Zieliński wskazał na rozwój współpracy naukowej z ośrodkami Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, iż jesteśmy jednym z niewielu polskich uniwersytetów, który obecnie na tak dużą skalę rozwija kontakty z naukowcami rosyjskimi. Przykładem tego mogą być chociażby coroczne konferencje organizowane w INSiB. Prof. Zieliński zaznaczył, że na tegorocznym seminarium „Polska – Rosja” będziemy gościli po raz pierwszy przedstawicieli Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Cywilnej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej oraz Uniwersytetu Przyjaźni Narodów.
Następnie głos zabrał prof. nadzw. dr hab. Włodzimierz Fehler, który poinformował pracowników, iż Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa w bieżącym roku będzie współorganizatorem okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
W ostatniej części zebrania dr Paweł Szmitkowski zwrócił się do pracowników INSiB z prośbą o aktualizację publikacji i biogramów zamieszczanych na stronie internetowej Instytutu.