INSTYTUT NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Uniwersytet w Siedlcach

 

VI OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY

METODOLOGICZNO-DYDAKTYCZNE W NAUKACH

O BEZPIECZEŃSTWIE I OBRONNOŚCI

 

na temat

 

Diagnozowanie i doskonalenie bezpieczeństwa
w wymiarze lokalnym

 

w dniach 20-21 kwietnia 2017 roku,

w zabytkowym Pałacu Ogińskich, przy ul. Konarskiego 2 w Siedlcach

CELE KONFERENCJI

Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących dobrych praktyk i barier rozwojowych związanych z możliwościami diagnozowania i doskonalenia bezpieczeństwa w powiatach, gminach, miastach i wsiach w zakresie:

– bezpieczeństwa ekologicznego i zdrowotnego, np. jakości wody, ziemi i powietrza, jakości produktów żywnościowych, problemów zdrowotnych w wymiarze lokalnym, ratownictwa medycznego, epidemii zwierząt, itp.,

– bezpieczeństwa ekonomicznego, np. czynników sprzyjających rozwojowi powiatów, miast
i gmin oraz istniejących barier rozwojowych, itp.,

– bezpieczeństwa politycznego, np. kultury politycznej, emocji i stereotypów, „klinczów” politycznych, frekwencji wyborczej, itp.,

– bezpieczeństwa społecznego, w tym pozytywnych i negatywnych zjawisk (bezrobocia, bezdomności, wykluczenia społecznego, itp.),

– bezpieczeństwa publicznego, np. bezpieczeństwa na drogach, patologii społecznych, przestępczości, itp.,

– bezpieczeństwa kulturowego, w tym „starych” i nowych wyzwań, szans i zagrożeń, itp.,

– bezpieczeństwa informacyjnego, np. podatności na dezinformacje, cyberzagrożeń, uzależnień komputerowych, itp.,

a także, w pewnym zakresie
– bezpieczeństwa militarnego, np. roli „małych ojczyzn” w sytuacji zagrożeń hybrydowych, ochrony ludzi i mienia, ochrony infrastruktury krytycznej, ochrony dóbr kultury, itp.

O bezpieczeństwie będziemy rozmawiać nie tylko w wąskim znaczeniu tego pojęcia (jako radzenie sobie – lub nie – z różnymi rodzajami zagrożeń przez podmioty fizyczne i prawne), ale także o możliwościach zrównoważonego rozwoju w układzie terytorialnym, z odniesieniem do bezpieczeństwa jako kategorii jakości życia. Szczególną uwagę zamierzamy zwrócić na rolę i możliwości funkcjonowania społeczności lokalnych, instytucji, organizacji i firm, ale także tzw. zwykłych obywateli w systemie zarządzania kryzysowego. Odniesiemy się także do problematyki bezpieczeństwa jako obszaru aktywności w procesie zarządzania jednostką terytorialną. W tym zakresie istotne będzie zwrócenie uwagi na zagadnienie edukacji i wychowania na rzecz bezpieczeństwa w kontekście kształtowania idei solidaryzmu samorządowego i społecznego w obliczu zagrożeń.

W ramach „warsztatów” przewidujemy referaty podczas sesji plenarnej i wymianę doświadczeń w grupach tematycznych, dotyczących m.in. dobrych praktyk w zakresie: przewidywania, zapobiegania i przygotowywania się oraz skutecznego reagowania i odbudowy, zwracając także uwagę na napotykane w tym zakresie trudności.

Warsztaty będą dobrym forum do wymiany poglądów naukowców i praktyków na wyżej sygnalizowane tematy. Przewidywane są również dyskusje dotyczące możliwości opracowywania strategii rozwoju miejscowości oraz planów zarządzania kryzysowego, adekwatnych do potrzeb gmin i powiatów, a także szczere rozmowy o efektach ich praktycznej realizacji.

O tym, jak wiele jest jeszcze w tym zakresie do zrobienia nie musimy się przekonywać.

Konferencja organizowana jest z myślą o udziale szerokiego grona praktyków i pracowników dydaktyczno-naukowych, reprezentujących różne środowiska i dyscypliny oraz dziedziny wiedzy, uwzględniające problematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Zaproszenie.pdf

Karta zgłoszenia.pdf

Karta zgłoszenia.doc